Windows 7 sürümleri şu anda dünya üzerinde en çok kullanılan işletim sistemi olarak gösteriliyor.Windows 10 ise artık bu alışkanlığı hemen ortadan kaldıracakmış gibi görünmüyor.
Windows 7’nin kararlılığı kullanıcılar tarafından oldukça takdir gören bir özellik olarak sistemin kolayca benimsenmesine yol açmıştı. Windows 8.1 ise tasarımda yaptığı radikal değişiklikler yüzünden hemen kabul gören bir OS olamadı. 29 Temmuz’da çıkacak olan Windows 10, teknik ön izleme sürümleriyle bir süredir kullanıcıları kendine alıştırmayı başarıyor. Windows 8.1’in kaderini paylaşmak istemiyor.
Ancak Windows 10 ile beraber kullanıcıların bazı alışkanlıklarını terk etmesi gerekecek. 29 Temmuz ile beraber güncelleme yapan ya da yeni Windows 10 yüklü masaüstü  ya da dizüstü PC satın alan kullanıcılar bazı uygulama ve özeliklerin artık Windows 10’da olmadığını görecekler.
Windows 10 ile beraber Windows Media Center işletim sisteminden tamamen kalkıyor. Yerine Plex ya da benzeri bir medya kontrol merkezini kullanıcılar kurmak zorunda kalacaklar.
DVD Playback oynatım sistemi de Windows 10’da bulunmayacak. Bunun yerine kullanıcılar Windows 10 ile gelecek olan Video özelliğini ya da kendi seçecekleri üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç duyacaklar.
Masaüstü araçları artık Windows 10’da kullanılmayacak. “Gadget” olarak alıştığımız bu küçük bildirim uygulamaları Windows 10 ile beraber tamamen kaldırılıyor. Bunun yerine Windows Mağazasından küçük uygulamalar kullanılabilecek. Bu uygulamalar Windows 10’da bildirim sütunundan bildirim gönderebilecek.
Windows Essential tamamen ortadan kalkıyor. Bunun yerine Microsoft One Drive geliyor. Essentials bünyesinde Movie Maker ve benzeri irili ufaklı bazı uygulamaların bir arada bulunduğu bir kategoriydi. Evrensel uygulamalar kapsamında kaldırılarak Microsoft One Drive ile değiştiriliyor.

Post a Comment

Daha yeni Daha eski